top of page

Kişisel Hayatta Mutsuz Olan Çalışanları Şirketler Nasıl Mutlu Edebilir?İnsanlar neden daha mutsuz hale geliyor?

İnsanlar işleri nedeniyle zamanlarının büyük bir kısmını çalışarak geçiriyorlar. Ancak iş hayatının yoğunluğu, stresi ve iş yerindeki diğer faktörler kişilerin özel hayatlarında da mutsuz olmalarına neden olabiliyor. Ben şahsi olarak iş ve özel hayatın birbirinden ayrı olabileceğine inanmıyorum. İşinizdeki mutsuzluk özel hayatınızı, özel hayatınızdaki zorluklar mutlaka işinizdeki performansınızı etkileyecektir. Bunu hayatın kaçınılmaz bir parçası olarak görüyorum.


Son yıllarda şirketler ve İnsan Kaynakları profesyonelleri çalışanların mutluluğuna daha çok önem veriyor ve çalışan deneyimi iyileştirmek adına bir çok uygulamayı hayata geçiriyor. Bu uygulamaların verimini ölçtüklerinde ise hala ciddi bir memnuniyetsizlik ve mutsuzlukla karşılaşabiliyorlar. Peki neden? Gelin detaylarına birlikte bakalım:


Teknoloji: Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimi, insanların sosyal medya gibi araçlarla birbirlerinin hayatlarını kıyaslamalarına neden olabiliyor. Bu insanların çalıştığı şirketler için de geçerli bir durum. İşveren markası güçlü olan şirketlerin sosyal medyada yaptığı güçlü iletişimlerle çalışanlar kendi mutsuzlukluklarının daha çok farkına varabiliyorlar.


Finansal sorunlar: Mutsuzluk kaynaklarından biri de finansal sorunlar. Yetersiz maaş, borçlar, faturalar gibi finansal zorluklar, insanların hayatlarını olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle büyük şehirlerdeki çoğu çalışan daha küçük illlere taşınma motivasyonu ile uzaktan çalışan şirketlerin fırsatlarına daha sıcak bakıyor.


Sosyal izolasyon: Her ne kadar pandemi döneminde zorunlu sosyal izolasyonlardan mutsuz olsak da 2 yılın sonunda çoğu insanın kendi tercihi ile buna devam etmek istediğini görüyorum. İnsan ilişkilerinin zayıflaması ve sosyal bağlantıların eksikliğinden veya yalnız hissetmekten kaynaklı çoğu insan mutsuzluk yaşayabiliyor.


Sağlık sorunları: Sağlık sorunları insanların sadece fiziksel değil, zihinsel sağlıklarını da olumsuz yönde etkiliyor. Fiziksel bir rahatsızlığımız olduğunda rapor alabiliyorken zihinsel ve ruhsal bir zorlanma yaşadığımızda çoğu zaman çalışmak zorunda kalıyoruz. Kronik ağrı, stres, uyku bozuklukları, depresyon ve diğer mental çöküşlerin genel mutsuzluğu tetiklediğini düşünüyorum.


Kişisel hayatta mutsuz olan çalışanlar, iş yerinde de mutsuz olma eğilimindedirler. Bu nedenle, şirketler, çalışanların mutluluğunu artırmak için çeşitli stratejiler uygulayabilirler. İşte bazı öneriler:


Esnek çalışma saatleri: Çalışanların iş saatlerini daha esnek hale getirmek, kişisel hayatlarına daha fazla zaman ayırmalarına ve iş-yaşam dengesini sağlamalarına olanak tanır. Bu da, çalışanların stres seviyelerini azaltarak mutluluklarını artırabilir.

İş yükünü yönetmek: Aşırı yüklenen işler, çalışanların stres seviyelerini artırır ve motivasyonlarını düşürür. Bu nedenle, iş yükünü yönetmek ve çalışanların işlerini daha iyi planlamalarına yardımcı olmak, çalışanların mutluluğunu artırabilir.


Kişisel gelişim imkanları: Çalışanların kendilerini geliştirebilecekleri eğitim, mentorluk ve diğer fırsatlar sunmak, onların işlerinde daha iyi olmalarına ve kariyerlerinde ilerlemelerine yardımcı olur.


Sosyal aktiviteler: Çalışanların sosyal bağlarını güçlendirebilecekleri ve birbirleriyle daha iyi tanışabilecekleri sosyal etkinlikler düzenlemek, çalışanların mutluluğunu artırabilir. Örneğin, yemekler, takım oyunları, parti veya piknik gibi etkinlikler düzenlenebilir.


Ödüllendirme ve tanıma: Çalışanların çabalarının takdir edildiğini hissetmeleri, motivasyonlarını artırabilir ve mutluluklarını artırabilir. Şirketler, çalışanlarına başarıları için ödüller ve tanıma sunabilirler. Bu ödüller, finansal veya finansal olmayan şekillerde olabilir.


İşyeri sağlığı ve güvenliği: Şirketler, işyeri sağlığı ve güvenliği konusunda önlemler alarak, çalışanların sağlıklı ve güvende hissetmelerini sağlayabilirler.


Bu öneriler, şirketlerin çalışanlarının mutluluğunu artırmak için kullanabileceği birkaç stratejidir. Ancak, her şirketin ve çalışanın ihtiyaçları farklıdır, bu nedenle şirketler, çalışanlarının mutluluğunu artırmak için en uygun stratejileri belirlemek için çalışanları ile iletişim kurmalı ve geri bildirim alabilecekleri sistemler inşa etmelidir.


Hrmade olarak çalışanın sesinin dinlenmesini çok kıymetli buluyoruz. Yeni nesil farklı yöntemlerle çalışanlarla bir araya geliyor ve onların duygu ve düşüncelerini dinliyoruz. Ardından şirkete özgü çalışan deneyimi projelerini hayata geçiyoruz. Bizimle tanışmak için info@hrmadeconsultancy.com adresine mail atmanız yeterli!


161 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page